عایق بسپار نیکان

لاینینگ گودال آب و گل دکل حفاری

به منظور جلوگیری از آلوده کردن آب های زیر سطحی و محیط زیست هنگام عملیات اکتشافی پروژه های نفت و گاز، گودال های ایجاد شده در کنار دکل های حفاری گودال های آب و گل با لایه ای از ژئوممبران HDPE پوشانده می شود و گل دکل حفاری در آن ذخیره می شود . لاینینگ گودال آب و گل دکل حفاری توسط عایق بسپار نیکان انجام می شود.
لایه ژئوممبران با توجه به مقاومت شیمیایی بسیار خوب، خواص فیزیکی مناسب، عمر طولانی، نصب سریع و آسان و هزینه پایین نسبت به سایر مصالح عایق بندی، تنها گزینه مطلوب جهت پوشش گودال های آب و گل می باشد که عمدتاً درمناطق صعب العبور و بیابانی حفر می گردند.
ژئوممبران تولیدی عایق بسپار نیکان با توجه به کیفیت بسیار بالای تولید و مطابقت با استاندارد های سخت گیرانه شرکت نفت نظیر GRI-GM13 و API در بسیاری از پروژه های اکتشافی شرکت های مناطق نفت خیز جنوب و نفت مناطق مرکزی عمدتاً در استان های فارس و خوزستان مورد استفاده قرار گرفته است.
پس از حفاری مخزن و برچیدن سنگهای نوک تیز و عوارض تیزگوشه با استفاده از یک لایه ژئوتکستایل و یک لایه ژئوممبران پلی اتیلن سنگین عملیات لاینینگ گودال آب و گل دکل حفاری انجام می پذیرد.

سیستم گردش گل در دکل های حفاری خشکی :

سیال حفاری اگر مایع باشد قسمت عمده آن آب است و گاهی نفت جزء اصلی آن است. از رس های مخصوصی برای شکل دادن به گل حفاری استفاده می شود و باریت برای افزایش وزن مخصوص گل بکار میرود. مواد شیمیائی برای کنترل گرانروی (Viscosity) گل و افزایش توانائی ذرات جامد گل برای اندود نمودن دیواره چاه بکار می روند. ١٪ تمامی چاههای نفت حفاری شده از هوای متراکم یا گاز طبیعی برای سیال حفاری بجای گل استفاده کرده اند.
مخازن گل دارای همزن هائی هستند(Agitators) (پارو مانند) که گل را بهم زده و مخلوط می کنند.

انواع گل دکل حفاری :

a) گل پایه آبی گل هوا و کف : نوعی گل پایه آبی بوده که در طبقات با شکستگی زیاد مورد استفاده قرار می گیرند.
b) گل پایه روغنی : بخش عمده آن گازوئیل ( ۹۵٪ تا ٩۸٪ ) و بقیه آن آب نمک و دیگر افزودنیها می باشد.به چند دلیل در حفاریها از گل روغنی استفاده می شود :
A. در بخشهای مخزنی جهت جلوگیری از ریزش چاه
B. جلوگیری از ریزش شیل
C. عدم نفوذ زیاد گل بدرون سازند
الف ) گاهی نوع خاص از گل تزریق می شود به نام پیل : که با ویسکوزیته بیشتر است و هنگامی که چاه ساکن است بدرون چاه اضافه میشود و جلوگیری از هرزروی که یا از LCM (مواد کنترل کننده هرزروی) و یا از Hv Pill (پیل با ویسکوزیته زیاد یا پیل غلیظ)استفاده می شود.
ب ) سلاگ : با وزن حجمی بیشتری است و در هنگام لوله لوله بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

لاینینگ گودال آب و گل دکل حفاری

لاینینگ گودال آب و گل دکل حفاری

 

موادی که به گل اضافه می شود :
۱) کاستیک (Na OH) برای تغییر در PH و قلیائی نمودن گل
۲) رس : جهت بالا بردن ویسکوزیته آن
۳) باریت : (Ba SO4) : بمنظور بالا بردن وزن گل
۴) CMC Hv : جهت بالا بردن ویسکوزیته در پیل
۵) کلسیم (Ca) : بالا بردن سختی گل دکل حفاری
۶) بنتونیت به منظور بالا بردن ویسکوزیته
۷) LCM (Loss Controller Material): افزودنیهائی مثل پوست گردو ، پوست شکلات میکا و . . . برای نفوذ در داخل خلل و فرج ( در هنگام هرزروی بالا استفاده می شود).

برای دریافت هزینه های لاینینگ گودال آب و گل دکل حفاری ، ایزولاسیون فونداسیون مخازن نفتی ، لاینینگ گودال آب ، گل دکل حفاری  ، ایزولاسیون بام سبز ساختمان می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید:
۰۲۱۷۷۷۱۶۴۵۶ و ۰۲۱۷۷۲۹۸۹۳۱ و ۰۹۱۹۱۲۶۷۵۰۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پنج + 20 =

فهرست